2020-05-31, sekmadienis, 08:47.     Šiandien Pagėgiuose saulė teka 04:49, leidžiasi 21:41, dienos ilgumas 16:52.

Hepatitas C

2019-01-05, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Hepatitas C

Kas yra virusinis hepatitas C?

 

Virusinis hepatitas C (toliau – VHC) – tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas C - užkrečiamoji (arba infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas – hepatito C virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nustatoma 3 – 4 milijonai naujų hepatito C susirgimo atvejų. Iki 85 proc. žmonių, užsikrėtusių hepatito C virusu, suserga lėtiniu hepatitu C (jei liga trunka ilgiau kaip 6 mėnesius). Po 20 metų nuo užsikrėtimo, 20 proc. sergančiųjų išsivysto kepenų cirozė. 1 – 4 proc. užsikrėtusiųjų arba sirgusiųjų kasmet diagnozuojamas kepenų vėžys. Lėtinis hepatitas C yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.
Užsikrėtus hepatito C virusu, didžiausia jo koncentracija nustatoma kraujyje, retai aptinkama kituose organizmo skysčiuose – spermoje, makšties išskyrose, žaizdos eksudate, seilėse, išmatose, tiesiosios žarnos gleivinėje ir kt. Imlumas virusiniam hepatitui C yra visuotinas, o tai reiškia, kad visi gali užsikrėsti šiuo virusu. Skiepų nuo hepatito C viruso nėra.

 

Hepatito C virusas turi 11 genotipų ir apie 100 potipių. Labai svarbu žinoti viruso genotipą, nes tada galima numatyti gydymo veiksmingumą ir trukmę. Hepatito C virusas (HCV) daugelį dienų gali išlikti gyvybingas net išdžiūvusiame užsikrėtusio žmogaus kraujo laše.

 

Kaip plinta virusinis hepatitas C?

 

HCV infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus.

 

Virusinis hepatitas C plinta:

 

per kraują: darant tatuiruotes, veriant auskarus nesteriliais instrumentais; perpilant kraują ar jo produktus; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais: dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis; atliekant medicinines procedūras nesteriliais instrumentais; vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis ir kitomis švirkštimosi priemonėmis.
užsikrėtusi motina gali HCV perduoti kūdikiui (rizika siekia 4-8 proc.),
heteroseksualių (ypač monogaminių) lytinių santykių metu HCV infekcija perduodama retai (perdavimo rizika maža ir siekia apie 5 proc.); didesnę riziką HCV užsikrėsti lytinių santykių metu turi sergantys kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, vyrai turintys lytinių dantykių su vyrais (VSV), asmenys turintys daug lytinių partnerių, asmenys teikiantys seksualines paslaugas, nenaudojantys prezervatyvų lytinių santykių metu.

 

Hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis.

 

Labiausiai rizikuoja užsikrėsti HCV infekcija asmenys, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai); hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami pacientai.

 

Kokie yra virusinio hepatito C simptomai?

 

Hepatito C virusas ardo kepenų ląsteles – hepatocitus, sukeldamas kepenyse uždegimą ir fibrozę (randėjimą), kuri per 20 – 40 metų progresuoja į kepenų cirozę. Daugumai pacientų (>80 proc.) ūmi HCV infekcija būna besimptomė, apie 20 proc. suserga ūminiu geltiniu hepatitu. 60 – 70 proc. užsikrėtusiųjų hepatito C virusu niekuo nesiskundžia, nejaučia HCV infekcijos ligos simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus. Simptomai dažniausiai pasireiškia vidutiniškai praėjus 7 – 8 savaitėms po užsikrėtimo (vidutinis inkubacinis laikotarpis). Kai liga pasireiškia kliniškai, simptomai yra nespecifiniai, juos sunku atskirti nuo kitų ligų. Dažniausi simptomai: didelis bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas. Kiek rečiau pasitaiko karščiavimas, odos niežulys, dešinės pašonės ar sąnarių skausmai. Užsikrėtus hepatito C virusu, 15 – 45 proc. ligonių pasveiksta savaime per šešis mėnesius, tačiau apie 50 – 85 proc. suaugusiųjų suserga lėtiniu VHC. Lėtinis hepatitas C - tai hepatito C viruso sukeltas ilgiau nei šešis mėnesius besitęsiantis kepenų uždegimas, galintis pasireikšti besimptome ligos forma ar nespecifiniais požymiais, nuolatiniu ar persistuojančiu kepenų fermentų (ALT, AST) aktyvumo padidėjimu, aptinkamu HCV RNR kraujo serume, histologiniais kepenų pokyčiais.

 

Kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo virusiniu hepatitu C?

 

Nevartoti narkotinių medžiagų; jas vartojantiems nesidalyti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis.
Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus.
Nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos daiktais: skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt.
Naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, kraujuotus ar kitais biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas ir kt.
Informuokite gydančius gydytojus, jei esate užsikrėtę hepatito C virusu.

 

Kaip nustatyti virusinio hepatito C infekciją?

 

Norint sužinoti, ar žmogus užsikrėtęs hepatito C viruso infekcija, reikia atlikti kraujo tyrimą. Užsikrėtus hepatito C virusu kraujo serume aptinkami antikūnai prieš hepatito C virusą (anti - HCV) bei hepatito C viruso ribonukleino rūgštis (HCV RNR). Ūmaus hepatito C atveju yra nustatoma ne tik antikūnai prieš HCV (antiHCV žymuo), bet ir padidėjęs kepenų fermentų (AST, ALT) aktyvumas. Anti-HCV atsiranda maždaug po 1,5 - 2 mėnesių po užsikrėtimo ir išlieka visą gyvenimą net ir tuo atveju kaip pacientas pasveiksta savaime ar po antivirusinio gydymo. HCV RNR kraujo serume galima aptikti jau po 10 - 14 dienų po užsikrėtimo. Kaip pacientas pasveiksta jo kraujyje nebelieka HCV RNR.

 

Virusinio hepatito C gydymas

 

Virusinis hepatitas gydomas priešvirusiniais vaistais, kuriuos skiria gydytojas.
 

Kam reikėtų pasitikrinti dėl hepatito C?

 

Jei buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 m.
Jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros
Jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentų ALT, AST rodikliai
Hemodializuojamiems pacientams
Sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis
Organų, audinių, kraujo donorams
Asmenims po organų transplantacijos
Medicinos įstaigų darbuotojams
Vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu C
Jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C
Nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus
Buvusiems įkalinimo įstaigose
Turėjusiems daug lytinių partnerių
Infekuotiems ŽIV
Kaip turi gyventi ir elgtis ligoniai, sergantys lėtiniu hepatitu C?

 

Ligoniai turi vengti alkoholio ir narkotikų, nes tai skatina viruso dauginimąsi ir sunkina kepenų pažeidimą. Taip pat reikia atsargiai vartoti įvairius vaistus, nes pažeistų kepenų būklė gali pablogėti. Užsikrėtusieji VHC turi aptvarstyti savo žaizdas, kad kraujas nepatektų į aplinką. Negalima naudotis tais pačiais dantų šepetukais, skutimosi, manikiūro, pedikiūro įrankiais. Tokie asmenys negali būti kraujo, organų, spermos donorais.
 

 

                                                                                                                                                              ULAC informacija


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai