2020-10-27, antradienis, 17:05.     Šiandien Pagėgiuose saulė teka 07:13, leidžiasi 16:50, dienos ilgumas 9:36.

Atliekų tvarkymo ABC pagėgiečiams: kaip išsivaduoti nuo perpildytų konteinerių ir sąvartynų kiemuose?

2020-10-02, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Atliekų tvarkymo ABC pagėgiečiams: kaip išsivaduoti nuo perpildytų konteinerių ir sąvartynų kiemuose?

Atliekų tvarkytojai pastebi, kad Pagėgių gyventojai su atliekomis elgiasi vis atsakingiau, tačiau kiemuose išvysti perpildytus konteinerius ar šalia paliktus nereikalingus rakandus –  vis dar tenka. Tačiau ne vietoje išmesti daiktai užteršia kiemus, o netinkamai išrūšiuotos ir paruoštos atliekos – dažniausia perpildytų konteinerių priežastis. Tad ką daryti, kad vaizdas kieme neprimintų sąvartyno, o tvarkyti atliekas būtų paprasčiau?

 

Rūšiavimo konteineriuose – pakuotės, makulatūra, metalas

Bendrovės „Ecoservice Klaipėda“ duomenimis, Pagėgių gyventojams geriausiai sekasi rūšiuoti stiklo atliekas, o štai plastiko pakuočių konteineriuose vis dar dažnai atrandama netinkamų atliekų. Dažnai gyventojai dėl nežinojimo į plastiko konteinerius primeta plastikinių dailylenčių, žaislų ar net automobilio detalių ir tokiu būdu perpildo konteinerius. Tačiau svarbu turėti omenyje, kad tokio tipo atliekos, nors ir pagamintos iš plastiko – nėra pakuotės, todėl turėtų keliauti į didžiųjų atliekų aikšteles.

 

Kaip teigia Laimonas Žemaitis, „Ecoservice Klaipėda“ atliekų surinkimo administravimo direktorius, į pusiau požeminius konteinerius sumestos didelių gabaritų ir statybinės atliekos – taip pat dažnai perpildo konteinerius. Ekspertas priduria, kad konteineriai kartais lieka stovėti pilni ir dėl to, kad siauruose daugiabučių kiemuose jie būna užstatyti gyventojų automobiliais, tad vežėjams privažiuoti prie konteinerių ir juos ištuštinti būna itin sudėtinga. Būtent todėl L. Žemaitis primena pagėgiečiams, kad privažiavimas prie konteinerių kiemuose turėtų būti laisvas. 

 

Eksperto teigimu, pusiau požeminiai antrinių žaliavų konteineriai bei rūšiavimo simboliais tapę žalios, mėlynos ir geltonos spalvos „varpeliai“, skirti tik pakuočių, makulatūros bei metalo atliekoms. Žaliasis „varpelis“ skirtas stiklo atliekoms – buteliams, stiklainiams ir jų duženoms, o į mėlynąjį turėtų keliauti švarus popierius, kartono pakuotės ir makulatūra. Tuo tarpu geltonasis konteineris skirtas polietileno maišeliams, plastikinėms, metalinėms ir kombinuotoms-daugiasluoksnėms pakuotėms. „Jeigu kyla abejonių, kur išmesti vienas ar kitas pakuotes, verta patikrinti ant jų esančius ženkliukus, kurie nurodo, ar pakuotės tinkamos perdirbti, ar ne. Taip pat daugybę rūšiavimo patarimų galima rasti internete“, – pagėgiečių dėmesį atkreipia L. Žemaitis. 

 

Ekspertas taip pat priduria, kad svarbu ne tik teisingai atrinkti, kokias atliekas mesti į konteinerius, bet ir tinkamai jas paruošti. Pavyzdžiui, plastiko ar stiklo pakuotes reikėtų praskalauti, nepalikti jose maisto ar gėrimų likučių. Tuo tarpu į popieriaus konteinerį reikėtų mesti tik sausas, riebalais nesuteptas popieriaus pakuotes ir makulatūrą. „Tiesa, jeigu nuo pakuotės nešvarumų pašalinti neįmanoma – tokios atliekos turi būti išmetamos kartu su buitinėmis, kadangi į rūšiavimo konteinerį įmesta gausiai maisto likučiais užteršta pakuotė gali sutepti kitas ir suprastinti jų kokybę arba iš viso paversti netinkamomis perdirbti. Galiausiai didesnę pakuotę reikėtų suspausti arba išlankstyti – taip atliekų konteineryje tilps daugiau ir jis lėčiau užsipildys. Laikantis šių paprastų atliekų rūšiavimo principų, teisingai tvarkyti atliekas ir neperpildyti konteinerių bus kur kas paprasčiau“, – paaiškina L. Žemaitis.

 

Lapai, žolė ar šakos – į specialų žaliųjų atliekų konteinerį

Atliekų tvarkytojai taip pat pastebi, kad Pagėgiuose tiek daugiabučių, tiek ir individualių namų kiemuose esančiuose rūšiavimo ar buitiniuose konteineriuose vis dar dažnai atsiduria lapai, žolė, šakos, sodo bei daržo derliaus likučiai. Toks žaliųjų atliekų atsikratymo būdas, pasak eksperto, tampa našta ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir patiems gyventojams.

 

„Su buitinėmis atliekomis sumaišytos žaliosios atliekos pūdamos skleidžia nemalonų kvapą. Be to,  kur kas greičiau perpildo konteinerius, dėl to atliekų krūvos pradedamos kaupti šalia. Negana to, rūšiavimo konteineriuose žaliosios atliekos užteršia pakuočių atliekas, jos tampa netinkamos perdirbimui. Tad ypač svarbu prisiminti, jog žaliąsias, buitines ir pakuočių atliekas būtina tvarkyti atskirai“, – gyventojų dėmesį atkreipia L. Žemaitis.

 

Žaliosioms atliekoms kaupti, pasak eksperto, yra specialūs konteineriai. Tiesa, kaip ir kitų rūšių atliekas, taip ir tvarkant žaliąsias, galioja tam tikri rūšiavimo principai: „Į žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį galima mesti lapus, sausą ir šviežiai nupjautą žolę, piktžoles, gėles, vaisius. Tiesa, po genėjimo likusios stambesnės krūmų šakelės turėtų būti susmulkintos. Konteineryje gali atsidurti ir augalinės kilmės virtuvės atliekos – vaisiai ir nevirtos daržovės, jų lupenos, kava.“

 

Galiausiai žaliųjų atliekų konteineriuose sukauptos atliekos, pasak L. Žemaičio, specialiu transportu  ir numatytu grafiku išvežamos į bioskaidžių atliekų aikštelę, kur yra kompostuojamos dideliais kiekiais. Taigi, vienintelis pagėgiečiams liekantis rūpestis – teisingai šias atliekas išrūšiuoti.

 

Didžiosios atliekos – į specialią aikštelę arba vežėjų rankas

Kaip teigia L. Žemaitis, daugiabučių kiemuose šalia bendro naudojimo konteinerių ar netgi jų viduje  taip pat galima aptikti ir įvairių statybinių, remonto atliekų, senų baldų, automobilių detalių ir kitų nereikalingų buities rakandų. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu paliktos atliekos ne tik kenkia kiemų estetiniam vaizdui ir formuoja nelegalius sąvartynus. Tokių ne vietoje paliktų statybinių ir didžiųjų atliekų vežėjai surinkti negali, bet to, jos kliudo ištuštini konteinerius, tad ir dėl to šie tampa perkrauti atliekomis ir kelia gyventojų nepasitenkinimą.

 

„Gyvenantiems daugiabučiuose ir kaupiantiems nedidelius statybinių atliekų kiekius ar tiesiog atlaisvinantiems namus nuo senų daiktų, gali pasitarnauti didmaišis. Jame atliekas galima kaupti visą mėnesį, o ypač patogu tai, kad jo išvežimu patiems rūpintis nereikia – specialiu transportu tai padaro vežėjai“, – paaiškina ekspertas.

 

L. Žemaitis priduria, kad didmaišiai – kompaktiški, neužima daug vietos ir netrukdo aplinkiniams. Be to, į šiuos maišus galima krauti ne tik remonto ar statybines atliekas, bet ir nereikalingus buities daiktus, pakavimo plėvelę, kartonines dėžes ar netgi sodo atliekas – žolę, lapus, šakas. Todėl tai gali būti išeitis ir gyvenantiems individualiame name ar besitvarkantiems sode.

 

Norintys atsikratyti statybinių, didžiųjų ar žaliųjų atliekų, gali ir patys šias atliekas nuvežti į didžjųjų atliekų aikštelę. Pagėgiuose didžiųjų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelė yra M. Jankaus g. 37, tel. (8 655) 84578.

Contact form

Šios dienos vardadieniai